A ile ciekawych gier ty ominąłeś?

A ile ciekawych gier ty ominąłeś?

Ostatnio moja biblioteka gier poszerzyła się o różne ciekawe tytuły. A to za sprawą IQ Publishing, które podesłało mi kilka gier do sprawdzenia, a to za sprawą świetnych ofert Humble Bundle czy promocji w Google Play. Ogrywając nowe nabytki doszedłem do wniosku, że gdyby nie przypadek, jakaś promocja lub prezent to wiele gier w ogóle bym nie zobaczył.

The Book of Unwritten Tales

Przykładów jest wiele. Ot choćby skończone przed chwilą The Book of Unwritten Tales. Gra studia Nordic Games, w Polsce wydana przez IQ Publishing. Bardzo fajna przygodówka, która zaskarbiła sobie u mnie uznanie przede wszystkim za bardzo fajną parodię rzeczywistości tej fantastycznej i tej naszej „nudnej i bez polotu”. Magowie grający w RPG gdzie posiadają Urzędnika Skarbowego na 90 poziomie doświadczenia. Metroseksualny palladyn. Zombie chcące poprawić swój wizerunek wśród żyjących i zmarłych. Śmierć, która przez zbyt niskie PEGI gry nie może nikogo zabić. Takie momenty na prawdę potrafiły mnie rozbawić, a jest ich w grze o wiele wiele więcej.

The Binding of Isaac

Drugim, dobrym przykładem będzie The Binding of Isaac. W grze wcielamy się w tytułowego Isaaca i przemierzając losowo generowane lochy musimy przedrzeć się do końca by pokonać złą matkę, która przez ślepą wiarę w Boga chce zabić swojego niewinnego synka. Mega wciągająca rozgrywka, która w swoich założeniach jest dosyć prosta. Kolorowa grafika ze słodko wyglądającymi obrzydliwymi kreaturami. Gra pojawiła się w ostatniej edycji Humble Bundle i obok The Shank 2 była, jak dla mnie, najjaśniejszą perełką tego zestawienia.

Swords & Soldiers

Gra wydana na PC ale również na Androida, PlayStation 3, Wii i iPhone’a. Gra opatrzona piękną, kreskówkową grafiką. Jest to strategia czasu rzeczywistego, w której . Jako dowódca Wikingów lub Azteków masz za zadanie pokonać przeciwnika, dotrzeć do jego bazy i ją zniszczyć. Bardzo przyjemna, kolorowa i wciągająca gra. Ją też znalazłem w jednej z paczek Humble Bundle. W tym przypadku oprócz wersji na PC miałem jeszcze Androidową. W tą drugą gram częściej, ponieważ od kiedy przesiadłem się na Windowsa 8, to mam problemy z jej uruchomieniem.

Game Dev Story

Kolejna strategia, tym razem ekonomiczna. Wydałem na nią kilkadziesiąt groszy, w jakiejś promocji na Google Play. Mimo bardzo uproszczonej grafiki gra ma w sobie dużą zawartość miodu.  Tworzysz w niej własne studio robiące gry. Zaczynając od niskobudżetowej produkcji, która sprzedaje się dosyć słabo budujesz swoje growe imperium. Robisz coraz lepsze gry, dbasz o marketing, udział w targach, sprawdzasz oceny w prasie itd. Po prostu świetne. Jako osoba przyglądająca się często procesowi tworzenia gier byłem bardzo zadowolony z tego tytuły.

Perspective

Gra, z której chyba jestem najbardziej zadowolony w całym tym zestawieniu. Nie pamiętam nawet jak trafiłem na jej trop. Ktoś podrzucił mi link, bym sprawdził. Jako, że tytuł jest darmowy nie zastanawiając się długo pobrałem go na dysk. Perspective to gra logiczna, która łączy ze sobą dwuwymiarowe platformówki z trójwymiarową zabawą perspektywą. Bardzo wciągający kawałek kodu. Dosyć krótki i traktuję go bardziej jako ciekawostkę, przykład pomysłu od czapy, który wypalił, ale mimo wszystko trzymam kciuki, że wyjdzie z tego coś bardzo ciekawego. Portal też przecież był tylko luźnym pomysłem 😉

Patrząc na tę listę zastanawiam się ile gier wartych uwagi jeszcze przeszło mi między palcami? Muszę znaleźć jeszcze jakieś ciekawe perełki. To bardzo fajne uczucie tak pozytywnie zaskoczyć się ogrywając tytuł, od którego nie oczekuje się niczego nadzwyczajnego.

A może masz jakieś własne typy gier, które mogłyby mnie zaciekawić? Podrzuć w komentarzu!

// Tekst powstał w ramach cyklu Jestę Ekspertę #1: Gry

To może Cię zainteresować:

 • http://twitter.com/KubaSkalski Skała

  Grałem w każdą z wymienionych gier m/

 • Mrraspi100

  Zagraj w Dark Souls. Nie jest to może niezależna gra ale jest ona kwintesencją tego jakie powinny być gry -- powinny wciągać i dawać satysfakcje. Ja spędziłem przy niej ponad 100 godzin i jestem pewien że spędzę jeszcze drugie tyle.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1678017970 Szymon Szydełko

  Vessel (!),Sworcery, Defcon: Było na humblu, więc masz je.

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   Right 😉 Część ograna, część jeszcze czeka w kolejce

 • NiteGGK

  Ja również xD Więc, z tym omijaniem gier autor nie do końca trafił ;p

 • Pingback: The Critter Chronicles - gra, która ma do siebie dystans | CojaMysle?()

Przeczytaj poprzedni wpis:
mostwanted
W co ja gram? Most Wanted czy Paradise II?

Czasami gry potrafią zadziwić. Człowiek nieświadomy, wsadza do napędu płytę z napisem Need for Speed: Most Wanted, a tam zamiast...

Zamknij