Ćwicz swoją kreatywność!

Ćwicz swoją kreatywność!

Każdy ma w sobie kreatywność. Jedni mają ją mocno rozwiniętą i aktywną, inni natomiast głęboko schowaną gdzieś w podświadomości. Można sprawić by kreatywność spotęgowała swoje oddziaływanie lub nawet się obudziła.

Aby jednak móc ćwiczyć trzeba najpierw poznać swoje słabości i powody, dla których nasza kreatywność zatrzymała się na tym, a nie innym poziomie. Tutaj z pomocą przychodzi Roger von Oech z książką, o jakże wymownym tytule, „Kreatywność. Możesz być bardziej twórczy!” Po przeczytaniu tej lektury dostałem świetną lekcję twórczego myślenia.

W szkole zazwyczaj nauczyliśmy się szukać jedynej prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie. Takie podejście sprawdza się w niektórych sytuacjach, ale wielka szkoda, że większość z nas nabrała zwyczaju przerywania poszukiwań po poznaniu pierwszego dobrego rozwiązania. /// Kreatywność

Kreatywność jest poradnikiem, w którym Roger von Oech radzi jak obudzić swoją kreatywną część umysłu. Na początku przedstawia blokady psychologiczne przez, które człowiek ogranicza swoją kreatywność, a później przez całą książkę dokładnie opisuje każdą z blokad i przedstawia sposób na jej pokonanie. Każdy rozdział odpowiada jednej z blokad, dzięki czemu książkę można sobie fajnie porcjować.

[toggle title_open=”Zamknij” title_closed=”Blokady psychologiczne wg. Rogera von Oech’a” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]

  1. Prawidłowa odpowiedź.

  2. To jest nielogiczne.

  3. Przestrzegaj zasad.

  4. Bądź pragmatyczny.

  5. Zabawa to strata czasu.

  6. To nie moja dziedzina.

  7. Nie rób z siebie błazna.

  8. Unikaj wieloznaczności.

  9. Staraj się nie popełniać błędów.

  10. Nie jestem kreatywny.[/toggle]

Kreatywność najlepiej „wchodzi” w pełnym słońcu

Jestem człowiekiem, który najlepiej uczy się na przykładach. Każdą nową teorię staram się odnieść do sytuacji z życia. Obrazowanie sobie wiedzy w życie codzienne pomaga w nauce. Podobne zdanie na ten temat ma pewnie autor Kreatywności. Każdą teorię czy też stwierdzenie starał się od razu tłumaczyć na przykładzie. Książka bogata jest w cytaty. Znajdują się w niej wypowiedzi znanych myślicieli oraz ludzi, których w swoim życiu spotkał Roger, uzasadniając tym samym kierunek swoich rozważań. Oprócz świetnych wskazówek, jak ćwiczyć i rozwijać twórcze myślenie Oech pokazuje negatywny wpływ systemu szkolnictwa na kreatywność.

Humor to bardzo przydatne narzędzie, skuteczne nawet w przypadku najtrudniejszych problemów. (…) Jednak niektóre osoby są tak mocno przywiązane do swoich pomysłów, że wynoszą je na piedestał. Trudno być kreatywnym, gdy na szali kładziemy swe ego. /// Kreatywność

Jeżeli chcesz poznać sposoby na pobudzenie pomysłowości, szukasz inspiracji czy też chciałbyś przeczytać coś lekkiego ale niosącego ze sobą ciekawą i przydatną wiedzę to Kreatywność Rogera von Oech’a jest lekturą na pewno dla Ciebie.

Ja żałuję, że do książki przysiadłem tak późno. Nie pamiętam w jaki sposób znalazła się w mojej bibliotece ale jest tam od przynajmniej dwóch lat. Nigdy nie mogłem się przemóc by po nią sięgnąć mimo kuszącego i intrygującego tytułu. Zrobiłem błąd, ale na szczęście już go naprawiłem. Kreatywność zostaje oficjalnie zatwierdzona przez CoJaMysle?. Książkę mogę polecić każdej, chcącej się rozwijać, osobie.

To może Cię zainteresować:

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bez nazwy-1
Zaczęło się wakacyjne lenistwo

No i zaczęły się wakacje. Można odpocząć od codziennej monotonni. Po Euro 2012, które wczoraj skończyło się porażającym zwycięstwem Hiszpanii...

Zamknij