Nawet TVP2 nie stosuje się do klasyfikacji wiekowej PEGI

Myślałem, że obraz „gry są tylko dla dzieci” już dawno został wyparty ze świadomości zwykłych ludzi. Podczas premiery Wiedźmina 2 wszystkie media pokazywały „największą, polską grę dla dorosłych”. Teraz, gdy swoją premierę ma trzecia część jednej z najpopularniejszych gier, temat gamingu powraca na ekrany naszych telewizorów i jak zwykle twórcy tych programów wykazują się kompletną ignorancją.

W ostatni piątek zobaczyłem program Poziom 2.0, który jest emitowany na antenie TVP2. Poziom 2.0 to program na żywo, w którym przedstawiane są najróżniejsze nowinki kulturowe. W najnowszym odcinku na tapetę poszła gra Diablo III. Ku mojemu zaskoczeniu do rozmowy na temat tej produkcji zaprosili vlogera – TheKindzuka. Nie sam fakt zaproszenia był dla mnie zaskoczeniem, a raczej wiek tego uczestnika rozmowy. TheKindzuk czyli Michał Nowakowski, ma 14 lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że na okładce Diablo III, którą przez całą rozmowę trzymała prowadząca była klasyfikacja PEGI +16.

Wtopa na całej linii. Jak na program kulturowy, twórcy Poziom 2.0 wykazali się niesamowitą ignorancją. Jak można prosić o zdanie, w sprawie gry +16, czternastolatka? Pani prowadząca mogła z nim też pogadać o tym jaki jest jego ulubiony trunek albo co sądzi o najnowszych zabawkach firmy Durex. Może i trochę przesadzam, ale wkurza mnie to w jaki sposób przedstawiany jest obraz gracza szerszemu odbiorcy. Vloger, który wystąpił w programie, jest mało znany. Ma kilka filmików, a po ich obejrzeniu stwierdzam, że nie jest osobą opiniotwórczą, która mogłaby opowiedzieć coś o grze „zwykłym śmiertelników” oglądającym w tym czasie TVP2.

Nie mam nic przeciwko by TheKindzuk grał sobie w gry +16 czy +18. Niech robi też filmiki na YouTubie, ale nie chcę oglądać go w telewizji jako osoby opiniotwórczej, utrwala on tylko stereotyp gracza. Dlaczego Poziom 2.0 nie zaprosił do swojego programu popularnych vlogerów, którzy potrafią sklecić zdania złożone i ładnie operują polszczyzną? Trudno ich znaleźć? RockRojoKrzysztof GonciarzCTSG czy JJayJoker funkcjonują na YouTubie cały czas i robią dobrą robotę. Są na pierwszych stronach YouTube’a. Potrafią zarazić słuchacza. Jeden z tych vlogerów na pewno przedstawiłby lepszy obraz gracza, do tego mógłby zarazić swoją pasją do gier.  Jestem ciekaw jak TVP2 wpadło na TheKindzuka. Jak ma być budowany obraz graczy wśród naszego społeczeństwa jeżeli nawet telewizja publiczna, promuje ignorowanie klasyfikacji wiekowej?

PS. Cały odcinek omawianego programu możecie zobaczyć pod tym linkiem – Poziom 2.0, Odcinek 81, temat Diablo III zaczyna się w ok. 15 minucie.

To może Cię zainteresować:

Przeczytaj poprzedni wpis:
The Avengers mną pozamiatali

O The Avengers słyszał chyba każdy, kto przynajmniej w minimalnym stopniu interesuje się kulturą. W tym momencie, gdy piszę te...

Zamknij