Sony chce nam pokazać przyszłość, ciekawe jak będzie wyglądać

Sony chce nam pokazać przyszłość, ciekawe jak będzie wyglądać

Dzisiaj, chwilę po północy, na oficjalnym kanale PlayStation pojawił się filmik przedstawiający… No właśnie co on w ogóle przedstawia?

Animacja przedstawia, znane wszystkim posiadaczom PlayStation, symbole – krzyżyk, kółko, kwadrat i trójkąt – tak na marginesie, zarejestrowane znaki handlowe Sony 😉 Cztery symbole wirują w przestrzeni, a na ich powierzchni widnieją jakieś wyładowania – jakby były przeładowane mocą.

Dodam jeszcze, że filmik nazywa się #PlayStation2013

Po sprawdzeniu tego hashtaga na Twitterze widać, że spekulacje wszystkich osób powędrowały w jednym kierunku – PlayStation 4

Najdłuższa generacja w branży

Idąc za Wikipedią okazuje się, że aktualnie mamy siódmą generację konsol. Każda poprzednia trwała średnio 5 lat. Siódma trwa już prawie 8. Wszystko zależy jak na to patrzeć – liczymy od pierwszej konsoli ósmej generacji czy gdy wszyscy gracze już weszli, kończymy liczyć wraz z premierą Wii U, czy czekamy na Sony i Microsoft? Ciężko stwierdzić. Mimo wszystko jakby nie liczyć to i tak aktualna generacja trwa już zdecydowanie za długo. Jest to jednak uzasadnione. Do tej pory konsole nie miały wsparcia w postaci aktualizacji oprogramowania. Wraz z siódmą generacja, nasze konsole podłączono do internetu i wsparcie producenta trwało o wiele dłużej.

PlayStation 4 czy nie 4?

20 lutego, jak wynika z filmiku i ze strony, Sony zapowie nam something big. Ok – nowe PlayStation. Uważam jednak, że zrezygnują oni z cyferki 4 przy nazwie konsoli. Można było to już zauważyć przy następcy przenośnego PlayStation Portable. Nie dostaliśmy dwójki tylko Vitę. PlayStation to już nie konsola, PlayStation to przede wszystkim marka. Czwórka przy nazwie wprowadziłaby mały chaos w rodzinie PlayStation.

Jaki nośnik, a może bez nośnika?

Spójrzmy jeszcze raz w przeszłość. Wraz z każdą nową konsolą PlayStation, Sony popularyzowało nowy nośnik danych. PS1 – CD, PS2 – DVD, PS3 – Blu-Ray. Analogicznie, czwarta generacja konsoli powinna wprowadzić nowy nośnik, jest tylko jedno ale. Czas nośników się skończył. Płyty DVD zostały wyparte przez usługi w Chmurze, a Blu-Ray w sumie nigdy na dobre nie zagościł w napędach domowych komputerów. Wszystko przez bardzo szybki rozwój usług sieciowych.

Czyli co – Cloud Gaming? 

To nie jest wcale wykluczone, wszak niedawno Sony przecież wykupiło Gaikai – firmę, która stworzyła cała usługę do grania w gry na zdalnych serwerach. Nie wierzę, że Sony w jakiś sposób nie wykorzysta tej technologii, a nowe PlayStation byłoby do tego idealnym miejscem.

PlayStation Move 2.0

Różowe dildo, jak nazywają często graczy kontroler ruchu PlayStation Move, nie spełniło moich oczekiwań. Po bardzo dobrym wsparciu i kilku świetnie wykonanych grach (Killzone 3, Resistance 3), słuch o tym urządzeniu zaginął. Może przesadzam, ale później po prostu nic ciekawego na Move’a się nie pojawiło – Sorcery zawiódł. Nowa generacja nie przestanie jednak korzystać z dobrodziejstw gier ruchowych. Wbudowana kamera, lub dołączona w zestawie (by każdy mógł ją sobie umieścić gdzie chce przed TV) nie byłoby niczym zaskakującym. Gry ruchowe to świetna zabawa dla graczy niedzielnych, a idąc w rynek masowy nie wolno o nich zapominać.

Jest jeszcze więcej pytań, na które Sony odpowie 20 lutego:

 • Co z DualShockiem (mam nadzieję, że ekran w padzie to tylko żart)
 • Czy wprowadzą abonament za grę sieciową (Microsoft nieźle na tym zarobił)
 • Czy będzie wsteczna kompatybilność?

Mam nadzieję, że wszystkie moje wątpliwości rozwieją się za trzy tygodnie. A co ty myślisz o dzisiejszym ogłoszeniu Sony? Zapowiedzą nowe PlayStation?

// Tekst powstał w ramach cyklu Jestę Ekspertę #1: Gry

To może Cię zainteresować:

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1678017970 Szymon Szydełko

  Hmm, może tak, a może to będzie tylko PS3 bez napędu BD (streaming + downloading only); może nieco przypakowane bebechy.

 • Veenompk

  Porządny artykuł ; )

 • http://konradpisze.pl/ Konrad

  Hej, chciałbyś płacić abonament za grę sieciową?

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   No way -- to był między innymi jeden z powodów, dla których pod moim TV stoi PS3, a nie X360 😉 Boję się tylko, że Sony widząc jak konkurencji pomysł wypalił, weźmie z nich przykład.

 • Tetek_23

  Wydaje mi się, że Sony po prostu chce ogłosić jakąś nowinkę i nie wykluczam, że może ona dotyczyć nowej generacji konsoli. Jednak na resztę i tak przyjdzie nam czekać.

Przeczytaj poprzedni wpis:
street
Czwartkowa Nutka #1 – Fifa Street

Jak ja lubię dzielić się muzyką. Jak ja lubię jak ktoś podrzuca mi jakiś nowy kawałek do sprawdzenia. Jak ja...

Zamknij