Sprawdźmy czy nastała już era post-pc

Sprawdźmy czy nastała już era post-pc

W ostatni piątek przyszła do mnie przesyłka z firmy Benger. W środku znajdował się tablet VersaTab.  Ekran o przekątnej 9,7 cali z 1Gb ramu na pokładzie i procesorem o takowaniu 1,2ghz wszystko to pod kontrolą Androida 4.0. Korzystając z okazji testowania tabletu celującego swoją ceną w użytkownika pół profesjonalnego, postanowiłem na tydzień schować mojego laptopa do szafy.

Całą swoją internetową aktywność oprę o VersaTaba. Zobaczymy czy urządzenie za 900zł jest w stanie zastąpić peceta w codziennym korzystaniu z sieci. Teksty, które pojawią się w najbliższym tygodniu powstaną przy użyciu produktu firmy Benger. Sam jestem bardzo ciekawy wyników tego eksperymentu.

A tak wygląda CojaMysle? na VersaTabie

Ubiegły weekend spędziłem nad jeziorem. VersaTab towarzyszył mi przez te kilka dni i jak na razie z urządzenia jestem zadowolony. Świetnie nadaje się jako przenośne centrum rozrywki. Przed wyjazdem zdążyłem zainstalować kilka gier i aplikacji z Google Play, które kupiłem jakiś czas temu jeszcze na Xperię. Zapomniałem jednak spakować modemu do mobilnego internetu przez co urządzenie było troszkę ograniczone. Pierwsze wrażenie jednak na plus.

Jak uważasz, era post-pc już nastała? Jest możliwość pracy na tablecie bez podpierania się zwykłym komputerem? Jakie, Twoim zdaniem, będą wyniki eksperymentu?

To może Cię zainteresować:

 • Tkoszyk

  era post PC nastanie gdy high-endowe tablety będą kosztować tyle co teraz versatab

 • Comby

  Tablety w pewnych zastosowaniach nigdy nie wyprą pecetów -- to jest fakt. W mało wymagających aspektach zycia -- tak, ale ludzie potrzebujacy konkretniejszych zasobow sprzetowych raczej nigdy sie nie przesiada.
  No chyba, ze nagle tablety z 8 GB pamieci, 1 TB dyskiem i 4-rdzeniowymi procesorami beda kosztowaly tyle co pecety i umozliwialy podlaczenie 2 monitorow 😛

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1678017970 Szymon Szydełko

  Ehe, odpalę na tym eclipse albo Visual Studio? Nie? To takiej ery nie ma

 • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

  Nie rozumiem dlaczego tablety muszą wyprzeć pecety w każdej dziedzinie by można było mówić o post-pc. Czy nie wystarczy by tablety były używane przez masy do przeglądania facebooka, oglądania filmów i surfowania po sieci. A do Visual Studio czy bardzo zaawansowanych prac nadal będzie wykorzystywało się pecety. Komputery nie muszą zniknąć, mogą stać się po prostu niszą dla osób korzystających z nich w sposób profesjonalny do konkretnych zadań, niekoniecznie w codziennym użytku.

  • Tenebrael

    Bo PC to całe spektrum zastosowań, nie tylko tych skrajnych, („casualowych”, jak fb czy net i „hardkorowych”, jak specjalistyczne programy do kreacji czy symulacji). To też zastosowania pośrednie, jak choćby granie, by daleko nie szukać. Aby wyprzeć PC, tablety musiałyby przegonić je nie tylko technologicznie, ale również w zakresie choćby sterowania, wyświetlania obrazu, odtwarzania dźwięku. A to się nie stanie, bo aby tablet mógł się choć zbliżyć w tej materii do PC, musiałbyś do niego podłączyć monitor, myszkę, klawiaturę, i kino domowe. A to by go „ustacjonarniło”, bo i tak nie mógłbyś grać w te same gry przenośnie -- bo granie w FPS na ekranie dotykowym nie umywa się choćby do M+K. Dalej -- tablety posiadają zwykle zamknięte systemy, a wielką siłą PC jest ich otwartość -- nie musisz nikogo pytać o to, czy możesz wypuścić własny system operacyjny lub program pod dany system. Żadnych haraczy dla producenta sprzętu, żadnego zdzierania kasy od wydawców systemu za udostępnienie programu na tym systemie.

   Krótko podsumowując -- różnice między tabletem a PC są ogromne, a kwestie mocy sprzętu to jedynie maleńki czubek góry lodowej. Mogą wyprzeć PC tylko i wyłącznie dla tych, których kontakt z PC ogranicza się do podstawowych, by nie powiedzieć „prymitywnych” zastosowań, takich jak przeglądanie netu czy wchodzenie na „fejsika”. Dla całej reszty (i podkreślam, nie jest to tylko nisza bardzo wyspecjalizowanych użytkowników, a znacznie szersza grupa) tablet może służyć co najwyżej jako element uzupełniający PC, a nie go zastępujący.

 • http://wiecejluzu.com/ Krzysiek Humeniuk

  Bad pixel obok ikony głośności?

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   Nie -- to jakiś paproszek ale propsy za spostrzegawczość 🙂

 • http://WWW.MARIUSZSLONSKI.PL/ MARIUSZ SŁOŃSKI

  Tablet, płaskie, małe do tego bez klawiatury, bez zbędnych pierdół. 
  Jednym słowem BARDZO.Dla osoby mającej netbook`a będzie mało przydatne zapewne bo te 10-12 cali można wrzucić w plecak, ale też oczywiście ogranicza nam ergonomie korzystania, trzeba ten ekran odchylić postawić na kolanach, stole, poza tym to straszna wiocha otwierać netbook`a/laptopa w komunikacji miejskiej (VIVA Cracovia bus and tram).

  A tablet ? Bo co komuś więcej jeśli potrzebuje być podpięty do sieci -- sprawdzać firmowa pocztę w podroży, na wakacjach, odpalić skrzynkę i położyć na siedzeniu pasażera wkurzając sie na korki, można zerknąć lub przeglądać firmowego fanpage lub swojego własnego (like me). 

  Jasne że do gigantycznej ilości spraw tablet nawet nie podskoczy (viva photoshop, corel, ilustrator) ale… np w tej dziedzinie przejrzymy sobie już PDF`y przed wysłaniem do drukarni leżąc w łóżku, choć nie jestem fanem zabierania pracy do domu. 

  Pocztę już mamy obcykaną, wiec dalej. Pliki tekstowe -- edycja/wysylanie -- po chwili wprawy jak najbardziej. 

  Przeglądanie sieci ► do tego głównie są stworzone tablety. Ekran pojemnościowy, zoom, strony przystosowane do przeglądania takich publikacji, gazety codzienne (tu VIVA USA and Times). 

  Słuchanie muzyki nie przeszkadza -- Winamp z Google Play, tablet w plecaku, słuchawki na wierzchu. 

  Robienie zdjęć -- to akurat jako fotograf uważam za straszną wiochę i gdzie nie sporze radośnie pędząc na piwo przez rynek w Kraku, zawszę trafię na jakiegoś „piździka z chin” który fotografuje Mariacki na pełnej 9-cio calowej klatce… . Natomiast sfotografowanie kotów i wrzucenie ich na instagram bądz czegoś drobnego do postu na blogu/fanpage dlaczego nie. 

  Centrum rozrywki jako maszyna do grania -- no jeśli kogoś cieszy granie w Wściekłe Ptaki na kilku calach to spoko, akurat w to przy czym spędzam czas jest tylko online i wymaga dość mocnej maszyny  puszkowej lub laptopowej a no i przydał by się dobry monitor taki z 22/24 cale. Wiec o graniu na tablecie może się nie wypowiem. 

  Na prawdę MEGA DUŻYM plusem jednak jeśli chodzi o gry -- jest z czego wybierać już w Google Play i to … dość tanio. Tak samo z aplikacjami, które mogą pomóc przy pracy. 

  Ale podsumowując bo o zaletach i wadach tabletów można pisać wiele. Masz laptopa/puszkę w domu. Dokup sobie tablet jeśli będzie Tobie drogi czytelniku tych długich wypocin pomagał w codziennym życiu, kiedy chcesz obejrzeć film w podróży, łóżku i rozwalić się na poduchach albo zagrac w jakąś ogarniętą prosta gre, sprawdzić pocztę w każdym prawie momencie, mieć dostęp do neta gdzie tylko chcesz, podłączyć tablet u znajomych pod TV i pokazać im niektóre informacje a nawet pliki przez wyjście HDMI … . Ale tablety nie wyprą PC/Mac bo nie mają tylu zastosowani, ani oprogramowania, ani mocy. Za to mogą baaardzo pomóc w tym nad czym akurat mozemy pracować przy PC, zawsze to ekran/poczta/wikipedia/google wiecej obok bez niuchania okienkami których i tak jest pewnie z 20 otworzonych. Mobilne, można wziąć też do kibla. No cacy.  

  Tablet -- TAK. Jesli masz dla niego i dla siebie zastosowanie. Profesjonalizm można mierzyć różnymi miarkami. 

  PS. 
  W moim fotograficznym przypadku, nie noszę 1000 zdjęć przy sobie, a noszę tablet. Wolny jak cholera i chętnie bym zmienił. A ludzie paluszkiem macają i przeglądają. 

  Nie masz jakiegoś jeszcze gratisowego ? Bo ten poleci przez okno.

 • Pingback: Zrób z tabletu osobiste kino domowe | CojaMysle?()

 • Pingback: Laptop wyszedł z szafy - pierwsza porażka w eksperymencie post-pc | CojaMysle?()

Przeczytaj poprzedni wpis:
x10
Pomóż znaleźć mi smartphone’a!

Mój telefon leży i kwiczy. Xperia X10 dogorywa. Jej podeszły wiek jak na branżę telekomunikacyjną (2 lata to sporo czasu),...

Zamknij