Tylko król piratów może wygrać z piractwem?

Tylko król piratów może wygrać z piractwem?

Kim Dotcom jest właścicielem serwisu Megaupload, który na początku roku został zamknięty przez, wkroczenie do siedziby Dotcoma, funkcjonariuszy FBI. Kimowi postawiono zarzuty, a media w jednej chwili nazwały go “królem piratów”.

Mówi się, że rzeczywistą przyczyną zatrzymania Dotcoma była obawa wydawców przed jego nową usługa Megabox. Kim zapowiedział, że mimo zamknięcia Megaupload, nie podda się i jego nowy projekt ujrzy światło dzienne za ok. pół roku.

„Megabx nadejdzie w przeciągu 4-6 miesięcy. Robimy duże postępy. Ta innowacja sprawi uśmiech na twarzach wielu ludzi!”

  • Jaki jest cel?
  • Sprawmy, by muzyka była dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników Internetu. 
  • Kto za to zapłaci?
  • Reklamodawcy.

Kim Dotcom to łebski gość. I w moich oczach to właśnie król piratów może wywrócić rynek do góry nogami i tym samym nieźle go uzdrowić. Facet ma niezłe doświadczenie w prowadzeniu wielkiego biznesu, do tego (i to chyba najważniejsze) opiera się wpływom ze strony wytwórni muzycznych. Może i po trupach, może i pali mosty ale czasami inaczej się nie da.

Obserwując wszystko z boku, chociaż z piractwem mam dużo wspólnego (akcja Nie piracę, gram na oryginałach, i zaangażowanie w sprawie ACTA) myślę, że z piratami nie da się walczyć. Bo ludzie nie są tutaj niczemu winni. Wygląda to trochę jak walka z narkotykami. Agresywna, bezdyskusyjna, a jednak nie przynosząca zbyt dużych rezultatów.

W świecie piractwa sprowadza się to na razie do ścigania osób, które “są w posiadaniu” nielegalnej treści. Może lepiej pokazać alternatywę? Sprawić, by ludzie sami z siebie nie czuli potrzeby sięgania po treści bez licencji. Tylko oczywiście jest to o wiele trudniejsze, chociaż nie niemożliwe. Tutaj niezłą robotę robi ostatnio legalnakultura.pl

Jestem ciekawy co wyniknie z MegaBox, czy wizja Dotcoma, że cały świat ma dostęp do tej samej treści w tym samym czasie się spełni. Z całego serca mu kibicuję.

To może Cię zainteresować:

  • Micz84

    A później wszyscy użytkownicy tego MegaBoxa zainstaluja ad blokery

  • Filewalker

     Rynek nie znosi próżni. Skoro ci co z mocy prawa zostali powołani do  ochrony i sprzedaży licencji, praw autorskich nic nie robią a jedyną aktywnością jest betonowanie  obecnej  sytuacji to w ich miejsce wchodzi Kim Dotcom, który wprawdzie nie posiada ani monopolu ani licencji ale za to oferuje łatwe i praktykowalne aplikacje pozwalające na udostępnianie treści licencjonowanych. Za to karać?? Może lepiej za bezczynność?

Przeczytaj poprzedni wpis:
desp
Desperados Red przypomniał mi za co nie lubię piw smakowych

W ostatnim czasie przekonywałem się do piw smakowych. Somersby ostatnio króluje u mnie w rankingu najczęściej spożywanego trunku. Pobiło nawet...

Zamknij