Wolność nie istnieje, deal with it!

Wolność nie istnieje, deal with it!

Nie ma czegoś takiego jak wolność. To wytarty slogan do manipulacji ludźmi. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej dla ciebie. Zawsze będzie nas coś ograniczało. Jedyna osoba, która może mi mówić czy czuję się wolny czy nie, jestem ja sam.

Jak już to możesz mieć poczucie wolności. Czyli czujesz, że zakres wolności który masz jest dla ciebie wystarczający. Dla jednego wolnością będzie możliwość podróży po świecie, dla drugiego możliwość publicznego wyrażania swoich myśli, a jeszcze dla kogoś innego zapalenie skręta marihuany.

Jeżeli dla Ciebie wolność to możliwość poruszania się po wszechświecie to sorry ale raczej do śmierci będziesz zniewolony.

Żyję w fajnych czasach, w których mogę robić wiele rzeczy, które dla wcześniejszych pokoleń były nie do pomyślenia. I jak kiedyś zakup samochodu był szczytem ludzkich marzeń, tak teraz podróż w najdalsze zakątki świata nie budzi zaskoczenia wśród ludzi. Poczucie wolności się zmienia, możemy coraz więcej, ale to nie oznaczy że jesteśmy wolni w 100% – tak się po prostu nie da. Człowieka cały czas będzie coś ograniczało i w tym właśnie jest cały fun, by te ograniczenia pokonywać.

Tak jak dziecko jest zniewolone, tak jak młodzież jest zniewolona, tak jak każdy inny człowiek i organizm na ziemi też jest zniewolony i nigdy wolny nie będzie. Wolność nie istnieje. Deal with it!

To może Cię zainteresować:

 • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

  test

 • http://www.facebook.com/kuba.przychodzen Kuba Przychodzeń

  Razi mnie pewne sformuowanie…skoro piszesz że wolność nie istnieje bo zawsze są jakieś ograniczenia, a później piszesz że istnieja po to żeby je przekraczać..to paradoksalnie wychodzi na to że człowiek nie zna granicy własnej wolności ;]

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   Fakt istnienia ograniczeń nie oznacza, że są one nie do pokonania. Warto jednak sobie uświadomić, że wolność to pojęcie względne. Pokonywanie ograniczeń zwiększa moje poczucie wolności. Tyle i aż tyle.

   „Jestem wolny” jak ludzie kilkanaście lat temu nie potrafili, ale też „jestem zniewolony” w stopniu, który za kilkadziesiąt lat nie przyszedłby nikomu do głowy 😉

 • http://www.facebook.com/kuba.przychodzen Kuba Przychodzeń

  Według mnie wolność ograniczona jest tylko i wyłącznie przez naszą kreatywnosć(co należy czytać jako brak ograniczenia). Na swoim przykładzie moge podać, iż ćwicze akrobatyke od 2 lat, na początku trudnosci były żeby skoczyć zwykłego Backflipa…ci co zaczynają wiedzą o jakie uczucie chodzi…kiedy widzisz to peirwszy raz jak ludziom to łatwo przy chodzi a ty na samą myśl zrobienia podobnej rzeczy myślisz sobie WTF zaraz sie zabije…teraz skacze o wiele wiecej rzeczy i nic juz mnie nie dziwi, bo wiem że jedyne co mnie ogranicza to mój umysł i strach w nim zawarty:)

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   Trzecie zdanie w drugim akapicie i czwarty akapit 😉 To subiektywne poczucie wolności. Ograniczeń może być wiele -- wiek, technologia, a nawet płeć 😉 Nie tylko strach i umysł.

   • http://www.facebook.com/kuba.przychodzen Kuba Przychodzeń

    Strach i umysł były odniesieniem do konkretnego przypadku(mojego) jako ograniczenia. Wciąż jednak uważam że każde ” ograniczenie” nie jest nim w rzeczywistości bo w końcu po jakimś czasie po prostu znika. Mówisz o ograniczeniu ze względu na wiek, płeć, technologie itd. Kiedyś kobiety nie mogły oddawać głosów na partie polityczne itp teraz mogą, mówisz o wieku wiadomą sprawą jest że jako smarkacz nie kupisz alkoholu w monopolowym ale z czasem osiagać odpowiedni wiek i to ograniczenie też znika, ograniczenie ze względu na technologie…nie wiem co dokładnie tu miałeś na myśli ale zakładam że chodziło ci o rzeczy których teraz fizycznie(bez pomocy technologi) wstanie zrobic w tym wypadku dam przykład podróżowania za pomocą samolotów(tysiace km w pare godzin). W Europieamerykach,azji są powszechne, w krajach 3-go świata już nie aż tak bardzo, ale to też tylko kwestia czasu zanim cywilizacja dotrze i tam:).
    Reasumując uważam że człowiek koniec końców moze nazwać siebie człowiekiem wolnym ponieważ wszelkie ograniczenia jakie stoja na jego drodze w ostateczności pokona…w ten czy inny sposób 🙂

    • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

     No właśnie przeczysz sam sobie. To w końcu osoby nie mogące podróżować samolotem są wolne czy nie?
     Wszystko jest względne. 😉 O czym właśnie piszę. A jeżeli wszystko jest względne to znak, że człowiek nigdy nie będzie wolny bo zawsze znajdzie się jakieś nowe ograniczenie (może i do przeskoczenia ale na ten moment ograniczenie). Ja nigdzie nie mówię, że ograniczenia mają hamować człowieka. Tylko wolność to chwila tu i teraz.
     Zamknij kogoś w celi, która będzie w zamkniętym budynku, który będzie na ogrodzonym murem polu, które to natomiast będzie na wyspie 😉 Gdy ktoś wyjdzie z celi stwierdzi, że jest wolny… do momentu aż zorientuje się, że teraz jest uwięziony w budynku. Uda mu się -- wyjdzie. Teraz jest znowu wolny. Oh wait… jest mur. Itd.
     Wolność to ulotna chwila 😉

     • http://www.facebook.com/kuba.przychodzen Kuba Przychodzeń

      samolot to znowu był tylko przykład…Wszystko sprowadza sie do tego czy owe „ograniczenie” uznasz bądź nie. Jeśli tak jak wspomniałeś dla ciebie wolność to chwila tu i teraz to rzeczywiscie ograniczenie które nie mozesz obejsć na dany moment ubezwłasnowolnia cie. Jednakze jeżeli patrzysz w przyszłość(czyt. mój przykład z saltem i jego nauką) to wiesz że nie ma rzeczy nie możliwych a tym samym nie ma ograniczeń, ergo Wolność istnieje

Przeczytaj poprzedni wpis:
ds4
Czy DualShock 4 będzie jedynym padem dla PS4?

Wygląd DualShocka w jego czwartej wersji mocno różni się od poprzednich. Do tej pory jego kształt był symbolem graczy, pewnego...

Zamknij