Zakazane żarówki do kupienia w sklepach

Zakazane żarówki do kupienia w sklepach

Zgasło światło. Brak prądu? Szybko sprawdzam inne pokoje – wszędzie prąd jest. Czyli żarówka. Trzeba wymienić, kupić nową.

Od września Unia Europejska zakazała wprowadzania na rynek żarówek starego typu. Tych klasycznych. Tych, które zapalały się podczas gdy ktoś w kreskówkach miał jakiś nowy pomysł. Te same, które są nie-ekologiczne, niszczą świat i w ogóle powoli prowadzą ludzkość do zagłady. Wcześniej już Unia zakazała sprzedaży żarówek 70 i wyżej watt.

Musiałem wybrać się do sklepu po żarówkę. Lubię te stare. Dają dużo światła i nie są drogie (cena tych nowszych to czasami kilkukrotna wartość klasycznej żarówki).

Są żarówki. 25 watt. To za mało – chcę wieczorem coś wiedzieć w pokoju. Po ciemku to mogę siedzieć przy zgaszonym świetle. Obok zauważyłem żarówki firmy Iskra. 75 watt. Przetarłem oczy, jak to możliwe.

Szybkie sprawdzenie informacji na opakowaniu dużo mi wyjaśniło. W tym momencie trzymałem w rękach „Żarówkę do sygnalizacji ulicznej„. Z niedowierzania tego absurdu otworzyłem pudełko i sprawdziłem jak wygląda żarówka. Standardowa, z grubym gwintem.

Z drugiej strony opakowania była jeszcze informacja z ładną ikonką „Nie dla użytku domowego

Fuck the system, pomyślałem – biorę.

W domu okazało się, że wszystko ładnie pasuje. Pokój rozświetlony aż miło, licznik się kręci, a ja doszedłem do wniosku, że prawo Unii Europejskiej jest bardzo dziurawe albo podczas jego tworzenia nie wzięto pod uwagę wszystkim dobrze nam znanej polskiej kreatywności. I tak wszyscy wiemy do czego te żarówki będą wykorzystywane i nie jest to na pewno sygnalizacja uliczna.

Wystarczyło zwykłą żarówkę (z zakazem sprzedaży) wsadzić w pudełko, gdzie nazwano ją żarówką do sygnalizacji ulicznej. Mam nadzieję, że przez tę żarówkę żaden tir nie wbije mi się w dom, źle interpretując sygnały drogowe.

Jestem ciekaw czy w innych sprawach Polacy są tak pomysłowi. 

To może Cię zainteresować:

 • Michal0711

  Wszystko opiera się na tym, że UE zakazała sprzedaży tylko żarówek do użytku domowego. A dlaczego nie wszystkich? Ano dlatego, że są zastosowania, w których można użyć wyłącznie standardową żarówkę, choćby wspomniana sygnalizacja świetlna. Podobnie wszelkie pomieszczenia z obracającymi się elementami maszyn, np, szlifierkami, tokarkami itd. -- w świetle świetlówek te elementy wyglądają na nieruchome pomimo, że wirują!

  • http://www.facebook.com/archi1266 Arkadiusz Lech

   Proszę Cię, kto w sklepie ogólnospożywczym z działem chemicznym kupuje tego typu żarówki. Były one wymieszane wraz z normalnymi. Jestem ciekaw ile osób czyta takie opakowania. W szczególności w takich sklepach. Żarówka to żarówka. Mocna? Inne są słabe, a emitowane przez nie światło jest do dupy. Normalne, że wybiorę tę mocniejszą.

 • Daroxy

  http://frycz.pl.salon24.pl/144326,swietlowka-kompaktowa-czyli-my-ekofrajerzy -- Z tymi energooszczędnymi to zwykła lipa i naciąganie, Unia jedynie dba o interesy określonych grup (Firm) .

 • Kothek93

  Mam sygnalizator świetlny na suficie w pokoju!

 • Antoni Antonov

  Miesiąc temu kupiłem 4 sztuki żarówek tego typu, po dwie 60 i 75 watów mocy. Takich najczęściej używam w domu. Pierwsza okazała się od razu uszkodzona -- przerwane włókno żarnika. Wstrząśnięta żarówka przeciwwstrząsowa, ha! Dziś z rana przepaliła się ta, którą wkręciłem jako drugą. Sięgnąłem więc po kolejną. Okazało się, że obie pozostałe również są z przerwanym żarnikiem i nie świecą.
  W sumie: zapłaciłem za cztery a świeciła jedna przez miesiąc! Nie tylko przepisy Unii ktoś tu robi w bambuko….

 • MAGDA

  Kupiłam z tej firmy 10 żarówek Po roku użytkowania już spaliły mi się już 5 zarówek. Tandeta. Takie produkty wogóle nie powinny znależć się na rynku.

 • maniezx6r

  produkt żarówkopodobny, zdecydowanie godny niepolecenia. Typowe ukraińskie g,,, które działa miesiąc i przepala się w nim gwint, kończy swój żywot głośną eksplozją i wywaleniem bezpieczników. Produkt nie spełnia norm i powinno się go w ogóle nie sprzedawać. Opinia o żarówkach ISKRA widać potwierdza się w waszych komentarzach. Nie kupujcie i nie wspierajacie ukraińskich firm. Nie warto.

Przeczytaj poprzedni wpis:
kominek
Muszę przeprosić Kominka

On ma mnie w dupie. Ma w dupie zdanie, które o nim sobie wyrobiłem. Ma w dupie wszystko i wszystkich....

Zamknij