Zamiast skutki, lepiej naprawić przyczyny

Zamiast skutki, lepiej naprawić przyczyny

Kolejna akcja blogerów. Szczytna, namawiająca do pomagania – super. Jest świetnie. Sam pomysł – pomoc niedowartościowanym, a przez to nie radzącym sobie w nauce, uczniom – całkiem w porządku. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego chcemy naprawiać coś co ktoś cały czas niszczy zamiast zająć się przyczyną tego stanu rzeczy.

Dobra od początku bo troszkę pomieszałem.

Chodzi o akcję Akademia Przyszłości, która ma za zadanie pomagać najsłabszym uczniom w dowartościowaniu się, co ma się przełożyć na lepsze i pewniejsze czerpanie wiedzy w szkołach. Jak to działa? Najlepiej wyjaśnia to krążący po blogowych fanpage’ach filmik z Jankesem.

Super, pięknie, „noszkurwa” zajebiście.

A gdyby tak zamiast skutkami (niedowartościowane i źle radzące sobie w nauce dzieci) zająć się przyczyną tego stanu rzeczy?

Proste pytanie – Dlaczego uczniowie mają niską samoocenę oraz nie lubią się uczyć? Odpowiedź wydaje się chyba prosta. Przez nauczycieli.

Młode, chłonne umysły wraz z pierwszym dzwonkiem są mordowane, a w ich mózgi strojone są do takiego samego myślenia. Każdorazowy skok w bok, przebłysk kreatywności, chęć znalezienia drugiej prawidłowej odpowiedzi (o czym fajnie pisał Roger Von Oech w książce Kreatywność) jest równoznaczne z porażką nauczyciela. Tak się ostatnio zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że nauczyciel to bardzo odpowiedzialny zawód.

O ile do siódmego roku życia to rodzice przede wszystkim kształtują Twoje spojrzenie na świat, tak później robi to już w dużym stopniu szkoła. To w dużej mierze od nauczycieli zależy przyszłość młodego pokolenia.

Mój szacunek do nauczycieli jest wysoki. Pseudo-nauczycieli nie znoszę – to przez nich potrzebne są takie akcje jak Akademia Przyszłości. Uwielbiam ludzi z pasją, na swojej edukacyjnej drodze spotkałem tylko kilku prawdziwych nauczycieli, dla których przekazywana wiedza była bardzo interesująca. Potrafili oni z wielką pasją mówić o przedmiocie, którego nauczali.

Może powinna powstać jakaś akcja uświadamiająca i edukująca nauczycieli jak uczyć. Wiem – paranoja. Uczyć nauczycieli jak mają uczyć 😉 Ale niestety duża większość nie potrafi przekazać wiedzy. Sam mam z tym problem. Potrafię wykonać jakieś zadanie np. matematyczne, ale nie potrafię powiedzieć komuś jak je zrobić by mógł rozwiązać je następnym razem sam.

Umiejętność przekazywania wiedzy jest sztuką. Bo psuć to każdy głupi potrafi.

A jakby ktoś chciał pomóc w akcji Akademia Przyszłości to niech klika w batona 😉

[button link=”http://kupindeks.pl” bg_color=”#126e06″]Akademia Przyszłości – Kup Indeks[/button]

To może Cię zainteresować:

Przeczytaj poprzedni wpis:
futbal
A jednak czasami TVP potrafi

Nie oglądam telewizji. Jest mi ona do niczego nie potrzebna, nie ma prawie nic co by mnie interesowało. Jeżeli już...

Zamknij